PORG.cz | PORGazeen | Knihovna PORGu | Diskusní fórum | Galerie obrázků | Vyhledávání | Servis

Nové články
Zpravodajství
Kronika PORGská
Ankety
Rozhovory
Výkřiky do tmy
Knižní koutek
Počítačové hry
Praskající bubínky
Literární patvary
Křeče bránice
Ostatní články
Fotografie
Downloady
Freeware hry
Programy
Wallpapery
Zajímavé odkazy
Adresář e-mailů
Redakce Echa
Obsahy

Adventure/RPG | Arcade | Akční | Logické | Simulátory | Sportovní | Strategie | Závodní
Mravenci - Magic: The Gathering v malém

Mravenci Mravenci jsou jedním z posledních projektů zajímavého českého freeware vývojáře, Ing. Miroslava Němečka, který si vytvořil vlastní programovací nástroj, ve kterém podle vlastních slov snadno a rychle tvoří hry. Mezi jeho nejznámější projekty patří 3D arkáda Sahara, strategie Becher Bar nebo celkově druhá hra loňské Becherovka Game, Kóta 236, což byla 3D akce jako poleno. Ani jednu z těchto her si na Echu (zatím) stáhnout nemůžete, avšak jednu hru, která dle mého skromného názoru kvalitou všechny zmiňované (snad s výjimkou Becher Baru) s přehledem předbíhá, už od nás získat můžete. Jedná se taktéž o strategii, která znatelně inspirována karetní hrou Magic: The Gathering, avšak celý systém je jednodušší, v mnoha bodech odlišný a přitom nabízí parádní zábavu i pro více hráčů. Popišme si nejdříve základní principy hry.

Proti sobě v ní stojí dva klany mravenců - červení a černí. Nikdo z nich si již nepamatuje, kdo a kdy začal odvěkou válku o mraveniště u dvou smrků. Aby věčným soubojům učinili konec, rozhodli se postavit hrady, s jejichž pomocí by získali nadvládu nad celým územím.

Můžete hrát buď za mravence černé nebo rezavé, ale je to jedno. Do začátku v každém případě dostanete hrad Mravenci o výšce 30 jednotek, s hradbami výšky 10 jednotek, 2 stavitele, vojáky a mágy a po 5 cihlách, zbraních a krystalech. Ve spodní části obrazovky pak vidíte 8 hracích karet tří různých barev - červené se vyvolávají za cihly a jde o stavby zvyšující výšku vašeho hradu či hradeb, někdy i na úkor soupeře (nejúčinnější je Babylón, který za 39 cihel zvýší výšku hradu hned o 32, pak jsou tu třeba karty jako Pevnost, Základy, Hradba, Obrana apod.). Dále tu máme karty zelené, které se vyvolávají za zbraně. Jsou to nejrůznější útočné jednotky, z nichž nejsilnější je za 28 zbraní smrtka, která působí 32 zranění. Dále tu nalezneme rytíře, jezdce, střelce a další bojovníky. Konečně modré jsou karty, které vyvoláváme za krystaly. Jde o kouzla jednak pozitivní (můžete si vyčarovat cihly, zbraně i krystaly), ale i negativní (můžete soupeře o cihly, zbraně i krystaly připravit). Nejsilnější jsou ale kouzla speciální a drahá - skřítci, kteří vám zvednou hrad o nezanedbatelných 22 jednotek, drak, který naopak o 25 jednotek sníží hrad soupeře a konečně ultrasilná Kletba, která soupeře připraví o 1 jednotku od všeho (a to se týká i stavitelů, mágů a vojáků!!!) a vám naopak 1 přidá. Výhoda, kterou poskytuje, je opravdu obrovská...

Ve hře se pak setkáme ještě s jedním speciálním typem karet, kterými jsou karty takříkajíc surovinné. Mravenci Jde o karty přidávající vojáky, stavitele a mágy, které vás stojí vždy 8 jednotek příslušné suroviny. Jsou až životně důležité, protože počet stavitelů udává, kolik budete v každém tahu dostávat cihel, podobně počet vojáků ovlivňuje přísun zbraní a počet mágů krystaly.

Jak probíhá samotná hra: každý hráč má pro sebe jedno kolo, ve kterém může buď vyložit a použít nebo zahodit jednu ze svých karet. Použít ji pochopitelně může jen tehdy, má-li na ni dostatek zdrojů. Jedná-li se o kouzlo, jednoduše se provede jeho efekt, zajímavý je mechanismus bojů. Vyložíte-li nestvůru, způsobí nejprve zranění rovno jejímu útoku soupeřovým hradbám. Stane-li se, že mají soupeřovy hradby nižší hodnotu, nežli je útok nestvůry, přenese se zbývající zranění na samotný hrad a ten se sníží o příslušný počet jednotek.

Mravenci jsou vynikající strategickou hrou především ve dvou. I proti počítači si užijete skvělé zábavy, ale nic se nevyrovná tomu, když přemýšlíte nad tím, zda si raději zvýšit svou vlastní hradbu nebo zahrát na soupeře komando SWAT a snížit mu tak jeho příliš vysoký hrad, přemýšleje nad tím, zda náhodou nemá na ruce Babylon, protože má již 35 cihel a v dalším tahu mu další přijdou. Mravenci nabízejí řadu strategických možností a i když Mravenci bych se nezlobil, kdyby skladba karet byla ještě rozmanitější a nestvůry měly jiné zvláštní schopnosti, nemohu celkově jejich hratelnost hodnotit jinak než pozitivně.

Technické zpracování by nejlépe vystihlo slovo "bezproblémové". Hra se ostatně odehrává na jediné obrazovce s fotkou mraveniště a velmi jednoduchými kresbami hradů, hradeb a karet + nezbytný přehled vašich a soupeřových surovin. Žádný zázrak, ale svůj účel tím plně splňuje.

Ants neboli Mravenci (můžete si vybrat, zda chcete hru hrát česky či anglicky) jsou jednou z nejlepších freewarových strategií, které jsem kdy viděl. Kartičkové pojetí a la Magic: The Gathering a očividiná inspirace karetní hrou Arcomage ze známé RPG série Might & Magic jim jen pomáhají k dosažení skvělé hratelnosti. V jednoduchosti je často síla, a tak i když mají celí Mravenci jen dvě obrazovky (menu a hra), předčí většinu své přímé konkurence zábavou, kterou vám především ve dvou poskytnou. Navíc disponují více než rozumnou velikostí a jejich stažení by vám tak nemělo činit větších problémů.

Mravenci
Výrobce: Ing. Miroslav Němeček
Status: freeware
Systémové požadavky: Pentium, 32MB RAM
Platforma: Windows
Homepage: Gemtree
Klady:

Kartičkový princip, originalita, skvělá hratelnost.

Zápory:

Technické zpracování.

Verdikt:

Opravdu skvělá strategická freewarovka.

Hodnocení: 82%
Download Gemtree.CZ (746 kB)
Freehry.CZ (0,76 MB)
Plné hry.CZ (0,77 MB)
Echo (701 kB): Ant.exe

Autor článku: Tomáš Krajča
Další články od tohoto autora
Článek zaujal už lidí

Související články

Zní to nudně a nezáživně? Omyl, přátelé – Mravenci bezesporu JSOU tím prakticky nejlepším, co česká freewarová scéna letos i loni vyprodukovala. Mizerným grafickým zpracováním sice mezi špičku příliš nezapadají, nicméně hratelností směle trumfnou i loňské nekorunované krále. Mají všechny předpoklady k tomu, aby se stali opravdovým freewarovým hitem – jednoduchou pointu, chytlavé pojetí i zanedbatelnou velikost, která je činí dostupnými opravdu pro každého. Pokud jí tedy lze kvůli něčemu ubrat na výsledném vysoce nadprůměrném hodnocení, pak snad jedině kvůli poměrně nízké inteligenci počítačem ovládaného oponenta (chce to jen trochu štěstí a tréninku a vítězství máte v kapse), zmíněným nedostatkům v grafice a nulové variabilitě prostředí. Co jsou ale takové bezvýznamné vroubky v porovnání s logickou hratelnostní bombou?
Michal Polesný


Nikdo z černých ani červených mravenců si již nepamatuje, kdo a kdy začal jejich odvěkou válku o mraveniště „U dvou smrků“. Aby věčným soubojům učinili konec, rozhodli se postavit hrady, s jejichž pomocí by získali nadvládu nad celým územím. Tak přesně takto začíná tato hra. Abyste zdárně dokončili hru, musíte postavit hrad o výšce 100, nebo zničit hrad soupeře. Zní to opravdu jednoduše, ale realita je poněkud jiná a většinou bude velmi těžké se soupeři ubránit. Vše probíhá tak, že i vy a soupeř kladete různé karty, jež ovlivňují další dění na obrazovce (jednou se vám zvýší hrad, jindy se vám zvednou zásoby surovin atp.). Hrát můžete buď sami anebo s nějakým vaším kamarádem, protože hra podporuje i hru dvou hráčů. Po stránce zpracování je to spíše průměr – grafika vás asi nijak neoslní, ale na druhou stranu není nejhorší, se zvuky je tomu podobně. Pokud hledáte hru na kratší pobavení a odreagování se, jsou Mravenci tím pravým kouskem pro vás, pokud chcete nějakou skvělou hru, jež by vás zabavila několik týdnů, hledejte jinde.
Hodnocení: 65%

Agile